Kvalitný softvér patrí medzi základné jednotky, ktoré vedú k spokojnému používanie elektroniky. Pretože jedna vec je kúpiť si skvelé zariadenie, ale tá druhá je, čo na ňom všetko môžete robiť. Dnes existujú tisíce rôznych programov a aplikácií, vďaka ktorým môžete váš mobil, tablet alebo počítač používať alebo chrániť. My si tu ukážeme niekoľko základných, ktoré vám budú pomáhať každý deň a zaistí, aby sa do vášho zariadenia nedostal niekto zvonku. Čo všetko vám pomôže k fajnovému každodennému životu?
Hľadať cesty na zle značených cestách alebo chodníkoch býva peklo. Ani v Čechách to nie je ideálne, ale v cudzine je situácia často o dosť horšie. Papierové mapy taky nie sú pre každého, takže bol vynález navigácia naozaj geniálny nápad. Pri výbere je však nutné vyberať starostlivo, pretože nie každá navigácia vás bezpečne zavedie až do cieľa. V takých chvíľach by ste sa asi nezhodli s filozofmi, že cesta je cieľ. Podľa čoho navigáciu vybrať?
Off-line vs. On-line
Dnešné navigácie majú bežne už off-line alebo on-line mód. Líšia sa hlavne v ich prepracovanosti. Ak jazdíte primárne po Českej republike, bude pre vás lepšie navigácia s prepracovaným on-linoleom. Pretože tá na rozdiel od svojej kolegyne bez pripojenia dokáže registrovať aj rôzne kolóny alebo obchádzky. Cesta tak bude oveľa plynulejšie, pretože vám vyberie aktuálne najlepšiu cestu. V cudzine sa však oplatí mobilnými dátami šetriť, preto tam viac ľudí používa off-line navigácia.
Databáza máp a ich prepracovanosť
Chystáte sa do Afriky? Potom určite budete potrebovať prepracované mapy aj v štátoch, kam jazdia minimum turistov. V našej ponuke nájdete napríklad navigáciu Sygic GPS, ktorá má v databáze mapy viac ako 200 krajín sveta, takže sa s ňou nikde nestratíte. Teda ak medzi vaše záľuby nepatrí výlety niekam na Antarktídu. Mapy si vždy vopred stiahnite a pozrite sa, či sú pre vás dostatočne podrobné. Neustále sa strácať na neznačených križovatkách totiž nie je nič príjemné.
vychytávky
Dnes už je skoro všade samozrejmosťou slovenčinu, ale ak iný jazyk neovládate s istotou, radšej si tento fakt overte. Fikan sú tiež treba ukazovateľa rýchlostných radarov alebo parkovacích miest, ktorých sú v navigáciách milióny po celom svete.
antivírusové programy
Technologický pokrok so sebou bohužiaľ nevyhnutne nesie tiež svoje mínusy. Asi najviditeľnejším je čím ďalej tým modernejšie malware, či už ide o vírusy či rootkity. Vďaka nim je možné vám ukradnúť zo zariadenia dáta, na diaľku ho ovládať a spôsobiť rad problémov. Bez antivírusového programu by ste dnes vôbec nemali vstupovať na internet. Čo všetko by ste mali o nich vedieť?
Skener a rezidentný štíty
Nič vám tieto slová nehovoria? Potom vedzte, že ide o základné parametre každého antivírusového programu. Skener prehľadáva všetky súbory a hľadá v nich závadný obsah. Jeho účinnosť musí presahovať 90%, optimálne by mala byť cez 95% pri hľadaní. Mal by fungovať aj po odpojení od internetu. Kvôli častému skladovanie mimo pevný disk im totiž v takých chvíľach klesá efektivita o desiatky percent.
K dobrej funkcii skenera prispieva rezidentný štít. Ten sleduje činnosť prehliadaných stránok a aktívne blokuje škodlivé aktivity.
Ako rýchlo funguje a komunikuje?
V ideálnom prípade by ste o antivírusovom programe nemali vôbec vedieť. Jednak pretože ani nemusí žiadny malware zastavovať a jednak by nemal moc spomaľovať prevádzku vášho počítača, tabletu alebo mobilu. Zásadná je taky rýchlosť priebežných aktualizácií, pretože nové hrozby sa vytvorí svetelnou rýchlosťou. Rýchlo by mala reagovať aj zákaznícka podpora v prípade nejakého problému, aby ste na odpoveď nemuseli čakať dva týždne. Tak sa rozhodnite správne, pretože mať dobrý antivírusový program sa fakt oplatí.