Najlepšiu službu urobí jarová voda a pravidelné čistenie. Lenže čo keď to nestačí? Potom je tu jedlá sóda, zubná pasta alebo ocot. Či už máte puzdro zo silikónu, TPU alebo plastu, môže vyzerať opäť fantasticky.
Špinavý a zažltnutý obal na smartfón je nielenže zlou vizitkou, navyše je zdrojom nespočetných baktérií. Lenže ako ho vyčistiť, aby bol vyzeral opäť famózne? Je to ľahšie, než sa zdá.
1. Ako vyčistiť silikónový obal na mobil
Priehľadné silikónové obaly na mobil patria medzi tie, na ktorých sa čas a užívanie podpisuje najviac. Silikón totiž získava nepekný žltý nádych. Tomu zamedzí len pravidelné čistenie. Ako na to?
Vezmite misku, naplňte ju vodou a pridajte niekoľko kvapiek jari. Odstráňte kryt a ponorte ho do jarovej vody na aspoň 30 minút. Počkajte, kým puzdro úplne vyschne, a potom ho nasaďte späť na mobil.
Čo keď bežné čistenie nestačí?
Ak ste obal vyčistili jarovou vodou a škvrny stále pretrvávajú, siahnite po jedlej sóde. Silikónové puzdro sódou posypte a vydrhnite ho kefkou. Nakoniec kryt opláchnite, utrite handričkou a nechajte preschnúť.
O niečo náročnejšie je odstrániť zažltnutie. Pomôcť môže zubná pasta. Naneste ju na puzdro, nechajte 15 minút pôsobiť a potom opláchnite. Postup niekoľkokrát zopakujte, kryt by mal potom vyzerať oveľa lepšie. Najlepšou prevenciou žltnutia obalu je potom pravidelné čistenie – ideálne každý týždeň.
2. Ako vyčistiť gumový kryt na mobil
Obľúbené sú ďalej kryté z TPU. Ide o ultratenký materiál, ktorý pripomína gumu, je však odolnejší ako silikón a flexibilnejší ako plast. Pri čistení TPU môžete postupovať fakticky rovnako ako pri silikóne – voda s jarou je skrátka odpoveďou na väčšinu problémov. Vyskúšať môžete ďalej ocot v pomere 1:1 s vodou. Obal nezabudnite vždy po čistení opláchnuť čistou vodou, a potom ho nechajte úplne preschnúť.
3. Ako vyčistiť plastový kryt na telefón
Väčšinu plastových puzdier stačí utrieť vlhkou handričkou a zbaviť prachu. Pokiaľ je puzdro ochmatané, mastné alebo sú na ňom škvrny, pomôže opäť voda s jarou alebo mydlom. Výhodou plastových puzdier je, že sa čistí oveľa ľahšie, než puzdrá zo silikónu či gumy.
Plastový kryt utierajte výhradne mäkkou handričkou alebo hubkou – vyhnite sa drôtenkám a čomukoľvek, čo by obal poškriabalo. Pozor si dajte aj na agresívne čističe, ktoré by mohli puzdro poškodiť.
Čistíte, drhnete a stále nič?
Na záver treba podotknúť, že puzdro na telefón je aj dizajnovka. Jeho funkciou je nielen slúžiť, ale aj vyzerať. Takže pokiaľ už kryt nie je tak fenomenálny ako býval, vždy je tu možnosť vymeniť ho za nové. Fajnšmekri majú dokonca puzdier viac a striedajú ich podľa nálady. Nezabudnite preto žmurknúť k nám na e-shop, určite si vyberiete.