Rozbitý či prasknutý displej telefónu nemusí hneď znamenať jeho výmenu. Ako malé praskliny opraviť svojpomocne a kedy sa radšej obrátiť na špecialistov?
Ako opraviť prasknutý displej telefónu
Rozbitý displej predstavuje problém, s ktorým sa stretol snáď každý užívateľ smartfónu. Najlepším riešením je samozrejme prevencia ochranným sklíčkom alebo dobrým krytom. Tie ale predsa len nikdy neposkytnú 100% ochranu. Keď už vás nemilá udalosť v podobe prasknutého či rozbitého displeja stretne, nemusíte zúfať. S menšími prasklinkami si dokonca môžete poradiť sami.
Zhodnoťte stav svojho mobilu
Než sa začnete púšťať do veľkých opráv, zhodnoťte, ako veľmi je váš telefón poškodený. Pokiaľ je sklo obrazovky popraskané len málo, opravu s trochou šikovnosti zvládnete. Pokiaľ je ale rozsah poškodenia väčší alebo je rozbitá aj samotná obrazovka (poznáte podľa chýb v obraze), je namieste rozmyslieť si, či nie je lepším riešením profesionálna pomoc.
Malé poškodenia: tip, ako prasknutý displej zamaskovať
Pokiaľ sú praskliny na vašej obrazovke len malé a sústredia sa iba na okrajoch, môžete ich ľahko zamaskovať a zastaviť ich postup pomocou sekundového lepidla alebo priehľadného laku na nechty. Oba tieto materiály obsahujú chemikáliu menom kyanoakrylát, ktorý má schopnosť zaplniť mikroskopické priestory a rýchlo a pevne zatvrdnúť.
Pokiaľ sa rozhodnete pre tento postup, dajte si pozor, aby ste použili len nevyhnutné množstvo produktu a prebytky rýchlo odstránili. Vybavte sa preto veľkou zásobou obrúskov a pre istotu aj technickým liehom na prípadné odstránenie lepidla.
Výmena skla
Pokiaľ je originálne sklo vašej obrazovky viac poškodené, oplatí sa ho vymeniť. Ide ale o pomerne náročný úkon, ktorý sa rozhodne neodporúča robiť doma svojpomocne a zvládne ho len špecializovaný servis.
Na opravu displeja a jeho skla je totiž potrebné telefón kompletne rozobrať a potom znova zložiť. Sklo sa z displeja musí veľmi opatrne a šetrne sňať za špecifickej teploty, čo môže kvôli jeho poškodeniu zabrať množstvo času. Prostredie, v ktorom taká oprava prebieha, musí byť zároveň veľmi čisté, aby do mobilu neprenikli nežiaduce telieska.
Aj napriek všetkým týmto skutočnostiam je ale výmena skla o 30-40 % lacnejšia ako výmena celej obrazovky. Je však nutné si overiť, či sú na výmenu skla dostupné náhradné diely a je taká výmena vôbec možná – často nezostane nič iné, než displej vymeniť celý. Dajte si ale pozor – výmenou skla končí záruka vášho telefónu. Rozmyslite si teda, či za ušetrené peniaze strata záruky od výrobcu stojí.
Ochranné sklo ako prevencia aj riešenie
Ochranné sklo je najlepším a zároveň najlacnejším spôsobom, ako ochrániť displej vášho telefónu. Pri prípadnom páde telefónu obrazovkou na zem totiž absorbuje väčšinu sily nárazu a pokiaľ uvidíte prasklinky, budú pravdepodobne iba na ochrannom skle.
Keď už ale príde na najhoršie a pád odnesie aj samotné sklo displeja, ochranné sklo vám môže stále pomôcť. Dobre nalepené ochranné sklo totiž zamedzí ďalšiemu šíreniu prasklín, nemusíte sa teda báť, že by sa situácia zhoršila. Zároveň bráni, aby sa prasklinami do telefónu dostávali nečistoty a vlhkosť.
Konkrétnu ochranu pre váš telefón si potom môžete vybrať v širokej ponuke ochranných skiel a puzdier na telefón na našom e-shope.